Sıkça Sorulan Sorular

 

 Yabancıların Türkiye'de gayrimenkul sahibi olmaları mümkün mü?

Evet, Özelikle mütekabiliyet ilkesinin yürürlükten kaldırılmasından ve 15/5/2012 tarihinde yabancılar için şahsi mülk edinme kanununun yürürlüğe girmesinden sonra yabancılar Türkiye'de gayrimenkul sahibi olabilirler. Sadece üç ülke (Kuzey Kore - Ermenistan - Suriye) vatandaşları Türkiye'de mülk edinemez.

 Türkiye'de bir gayrimenkul satın almaya karar verdiğimde gerekli olan belgeler nelerdir?  

En az 6 ay geçerli olan bir pasaport.

 Türkiye'ye girmek için bir vizeye ihtiyacım var mı?  

Bu uyruğunuza bağlıdır. Türkiye'nin uyguladığı dünyaya açıklık politikasının bir sonucu olarak 71 'den fazla ülkenin vatandaşı, Türkiye'ye girmek için vizeden muaf tutulmaktadır. Bu nedenle, gelmeden önce ülkenizdeki Türk misyonları ile bunu kontrol etmelisiniz. Ayrıca, Türkiye'nin elektronik vize sitesi olan www.evisa.gov.tr  sitesinden kontrol edebilirsiniz.

 Türkiye'de gayrimenkul sahibi olmak için oturma izninie ihtiyaç duyuyor muyum?

Hayır, Türkiye'de konut satın almak için oturma iznine ihtiyacınız bulunmamaktadır. Ancak, Türkiye'de bir konut satın aldığınızda bir oturma izni alabilir ve vizeden muaf olabilirsiniz. Yakın zamanlarda kabul edilen yasa, Türkiye'deki yabancı uyruklu gayrimenkul sahiplerine Türkiye'de kaldıkları yere en yakın emniyet müdürlüğünden alınabilecek bir yıllık konaklama izni vermektedir.

 Türkiye'de oturma izni almak için gerekli belgeler nelerdir?

Pasaport. 
Konut satın alma sözleşmesi veya mülkün tapusu. 
Pasaportunuzda kullandığınıza benzer 4 fotoğraf. 

Pasaportunuzun ana sayfası, vize geçerliliğini belirten sayfa ile Türkiye'ye giriş izni veren mührü içeren sayfanın fotokopisi.

 Türkiye'de banka hesabı açmak zorunda mıyım?

Türkiye'de bir banka hesabı açmak gerekli değildir, Gayrimenkul ödemelerini doğrudan ülkenizden transfer edebilirsiniz. Ancak, Türkiye'de bulunmamanız halinde İnternet üzerinden para transferleri ve fatura ödemelerini kolaylaştırmak amacıyla bir banka hesabının açılması tercih edilmektedir.

 Türkiye'de banka hesabı açmak için neler gereklidir?

Pasaportunuz 

Vergi dairesinden alacağınız vergi numarası

 Türkiye'de bir hesap açabileceğim veya işlem yapabileceğim küresel bankalar bulunuyor mu?  

Türkiye'de birçok küresel banka , Avrupa'da şubeleri bulunan bankalar ve aynı zamanda İslami bankalar bulunmaktadır.

 Satın aldığım mülkü ipote göstererek Türkiye'den kredi alabilir miyim?

Evet, satın almak istediğiniz konuta bağlı olarak mülkü ipotek göstererek Türkiye'den bir kredi alabilirsiniz. Daha fazla bilgi için, bizi arayın.

 Ev veya mülkü Türkiye'deki sigorta şirketleriyle sigortalamak mümkün mü?

Evet, gayrimenkuller ve mülkler için sigorta hizmetleri sunan birçok yerel ve uluslararası sigorta şirketleri bulunmaktadır.

 Gayrimenkul kiralama üzerinden yatırım yapabilir misiniz?

Evet, evinizi kiralamak için Gayrimenkul şirketleriyle iletişime geçebilirsiniz .Bu konuda size yardımcı olabiliriz. Bize Ulaşın. 

 Gayrimenkulü yeniden satabilir miyim?

Evet, Bu konuda size yardımcı olabiliriz. Bize Ulaşın.

 Tapuyu almak için ne kadar süre gereklidir?

Tapu idaresine kayıt ve tapunun alınması (Eğer projeden yabancı birisi tapu alımı yapmışsa) birkaç gün sürmektedir. Ve tapu belgesini almak için, aşağıdakilere sahip olmanız gerekmektedir: 

- Geçerli bir pasaport. 

- Dört fotoğraf. 

- Vergi numarası.

 Kısıtlama olmaksızın, mülkü istediğiniz kişilere miras bırakabilir misiniz?

Vasiyetin düzenlenmesiyle ilgili herhangi bir kısıtlama mevcut değildir, vasiyetin bulunmaması halinde, mülk hak sahibi varisler tarafından sahip olunacaktır.

 Mülkümün Türkiye'de satılması durumunda ülkeme para götürebilir miyim?

Türkiye'de sahiplik sürenizin beş yılı aşmaması halinde ödemeniz gereken sermaye vergisi hariç, paranızı ülkenize götürme konusunda herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır. Beş yıllık sahipliği geçmeniz halinde, bu vergiyi ödemekle yükümlü değilsiniz.

 Türkiye'de hastanelerin ve sağlık sektörünün durumu nedir?

İster özel isterse devlet olsun Türkiye'deki hastaneler ve sağlık tesisleri, yüksek seviye hizmetler sunmaktadır. Bu hizmetler Avrupa'ya göre yaklaşık  %40 ila %50 daha ucuz olup birçok hastaneler yabancılar için tercümanlık hizmeti sunmaktadır.

 Türkiye'de gayrimenkul satın alırken beni kim temsil etmeli?

Türk kanunları çerçevesinde, satın alma sözleşmesinin düzenlenmesi ve tapu prosedürlerini yapmak için bir temsilciye ihtiyacınız yoktur. Ancak kendinizi daha güvende hissetmek isterseniz, Voice TURKEY olarak sizlere yardımcı olabiliriz.

 Bir gayrimenkul satın almak için vergi olarak ne kadar ödemeliyim?

Gayrimenkul sahipliğinin tescil ve devir vergisi gayrimenkul fiyatının %4' ü olup sadece bir defaya mahsus ödenir. Diğer bazı basit giderler bulunmaktadır. (Deprem sigortası / alıcı adına su, gaz ve elektrik abonelik faturalarının ödenmesi)

Voice TURKEY olarak sık sorduğunuz bazı sorulara yanıt vermeye çalıştık. Anlaşılmayan veya burada yer almayan her türlü sorularınızı yanıtlamaya hazırız.

LiveZilla Live Help