Türkiye'den Gayrimenkul Alımı

   

Mütekabiliyet ilkesinin değişmesi ve 15.05.2012 tarihinde Türkiye'de yabancı uyrukluların şahsi mülk edinme yasasının yürürlüğe konulmasından sonra, Türkiye'de taşınmaz yani gayrimenkul sahibi olmak, çok kolay hale geldi.

Türkiye'de taşınmaz sahibi olmak için herhangi bir işlem yapmadan önce, taşınmaz satın almak istediğiniz yer ve bu lokasyondaki projeler hakkında yeterli bilgiye sahip olmanız gerekmektedir. Bu bilgiler Voice TURKEY tarafından detaylı olarak sağlanmaktadır. Vereceğimiz bu hizmet ile; Gayrimenkul ve mevcut projeleri görecek, mekân, yer ve manzara hakkında bilgiler edinecek ve bu bilgiler ışığında doğru fikir sahibi olacaksınız.


 Türkiye'den gayrimenkul satın alınmadan önce yapılması gerekenler

 •  Görüştüğünüz Aracıya dikkat ediniz, ister bir kişi veya kuruluş olsun, sadece lisanslı kuruluşlarla iş yaptığınızdan emin olun ve kesinlikle size verilen fiyat listesini detaylı bir şekilde kontrol edin.
 • Doğru aracıyı seçmek, size uygun doğru şirketler ve projelere ulaşmanızı garanti edecektir. 
 • Ödenmesi gereken tüm masraflar ve vergileri araştırın. 
 • Satın almak istediğiniz gayrimenkul Projesinin sahasını gezin ve yol, hastane, okul vs. yakınlığından ve sizin için önemli olan tüm diğer şeylerden emin olmak için detaylı bir şekilde araştırın. 
 • Gayrimenkul satın alımı yapmak istediğiniz proje geliştiricisini detaylı şekilde araştırın. 
 • İş yaptığınız şirketin, tapu belgesi alma işlemlerinde size yardımcı olacağından emin olun. 
 • Ayrıca su, elektrik, gaz, telefon ve diğer gerekli tesisatların aboneliğinin alınmasında da destek sağlayacaklarından emin olun. 
 • Şirket, Türkiye'de bulunmadığınız sürede kiralama, yeniden satış ve hatta evde oturma gibi satış sonrası hizmetler sunacak mı? 
 • Yasal konularda ve vergi konularında size belgeler verecek mi? Bu alanlarda uzmanlar mı? Yasal konularda size tavsiyelerde bulunuyorlar mı?

 Türkiye'den gayrimenkul almaya karar vermek

Türkiye'de mülk almaya karar verirken, gayrimenkul'ün yerini ziyaret etme konusunda ve kararınızda size yardımcı olacak bir inceleme turu yapmanız hususunda sizi teşvik ediyoruz. Türkiye'ye gelmeden önce bizimle iletişime geçerseniz konakladığınız yerden mülke ücretsiz bir gezi sağlayabiliriz. Bu süre zarfında tüm sorularınıza yanıt verebilecek İngilizce ve Arapça konuşan temsilcilerimiz size eşlik edecektir. Dikkatinizi çeken bir taşınmaz bulduğunuzda ve satın almaya karar verdiğinizde, alım anından yasal olarak sizin olacak süreye kadar ve sonrasında, yeni konutunuza taşınmanıza yardımcı olacak tüm hizmetleri size sağlayabiliriz. Siz ve satıcı arasında, her iki tarafın haklarını garanti altına alan ve kararlaştırılan şart ve koşullara göre evi almanızı temin eden bir sözleşme imzalanacaktır. Şirketimiz tarafından satış için teklif edilen gayrimenkul sözleşmesinin imzalanmasını müteakiben evin teslim edilmesine kadar geçen süreçte ödemelerinizi yapabileceğiniz bir taksitlendirme sistemi sunulacaktır. Alım sürecinizi tamamlamak için, bir pasaport ve bazı destekleyici belgelere ihtiyacınız olacaktır. Gelir idaresinden bir vergi numarası almanız gerekmektedir, bu numara ayrıca Türkiye'de banka hesabı açmak için de gerekmektedir. 

 1. Vergi numarasının alınması esnasında pasaportunuza ve Türkiye veya ülkenizdeki ikametgâh adresinize ihtiyaç duyulacaktır. 

 2. Bir banka hesabının açılması için pasaport ve vergi numarasına gerek duyulmaktadır. Türkiye'de bir banka hesabı oluşturmak, satıcıya taksitlerin ödenmesi ve Türkiye dışında iken bile evinizin aylık faturalarının ödemenmesi hususunda faydalı olacaktır. Online bir hesap açmak için sadece bir kaç işlem gerekmektedir. 

 3. Satın Alım işlemini, arzu ettiğiniz takdirde noterde bir vekâletname vererek üçüncü bir taraf üzerinden tamamlayabilirsiniz. 

 4. Türkiye'de bir gayrimenkul sahibi olmanız halinde, bir yıl boyunca kesintisiz oturma izni alabileceksiniz ve Türkiye'ye girmek için bir vizeye ihtiyaç duymayacaksınız.

 Taşınmaz bedeli dışında ödenmesi gereken ek ücretler

 • Tapu Belgesinin alınması için bir kez ödenecek gayrimenkul bedelinin %4'üne karşılık gelen alım satım vergisi.

 • Mülk sizin adınıza kayıt edildiğinde Zorunlu deprem sigortası yapılmalıdır. Sigorta yapılamaz ise elektrik ve su aboneliğini başlatamazsınız. Sigorta primi taşınmaz metrekaresine göre değişmekte ve her yıl yenilenmektedir. 

 • Emlak vergisi gayrimenkul bedelinin yüzde 0.1' ine karşılık gelmektedir. Gayrimenkul ilk alındığında ilgili Belediye'ye beyan verilmekte ve her yıl Mayıs ayı sonuna kadar vergisi ödenmektedir.

 • Su, elektrik ve gaz abonelikleriyle ilgili masraflar sadece bir defaya mahsus ödenir. Telefon hattı, TV ve internet masrafları ise tercihe bağlıdır.

 • Bina güvenlik, temizlik ve bakım hizmetlerinin sağlanması için siteye ödenecek aylık ufak bir aidat bulunmaktadır. Bu aidat, tüm projenin teslim edilmesinden sonra site yönetimi tarafından belirlenmektedir. Her ay site yönetimi hesabına ödenmektedir.


LiveZilla Live Help